Jak można za pomocą doświadczonego pośrednika inwestować w nieruchomość pośrednio lub bezpośrednio

art.9. Oto lista form inwestowania w nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, wraz z opisami i przykładami:

1. Kupno nieruchomości pod wynajem: zakup nieruchomości w celu wynajmu jej potencjalnym najemcom. W przypadku wynajmu mieszkań, inwestor może uzyskać stały dochód z czynszów. Przykład: kupno mieszkania i wynajmowanie go studentom.

2. Inwestowanie w fundusze inwestycyjne nieruchomości: kupno jednostek uczestnictwa w funduszach, które inwestują w nieruchomości. Daje to inwestorom dostęp do szerokiego spektrum nieruchomości, w tym takich, do których samodzielnie nie mieliby dostępu. Przykład: inwestowanie w fundusz nieruchomości.

3. Inwestowanie w nieruchomości komercyjne: kupno nieruchomości przeznaczonej do użytku komercyjnego, takich jak biurowce, sklepy lub magazyny. Inwestor może uzyskać dochód z wynajmu, podobnie jak w przypadku mieszkań, lub zyski z odsprzedaży po zwiększeniu wartości nieruchomości. Przykład: kupno budynku biurowego i wynajmowanie go firmom.

4. Inwestowanie w nieruchomości pod renowację: kupno nieruchomości wymagającej remontu lub renowacji, a następnie przeprowadzenie prac, aby zwiększyć jej wartość. Po ukończeniu prac, nieruchomość może zostać sprzedana z zyskiem lub wynajęta. Przykład: kupno starej kamienicy i remont, a następnie sprzedaż z zyskiem.

5. Inwestowanie w nieruchomości pod budowę: kupno działki i budowa na niej nieruchomości. Inwestor może sprzedać nowo wybudowaną nieruchomość lub wynająć ją. Przykład: zakup działki i budowa domu jednorodzinnego.

6. Crowdfunding nieruchomościowy: inwestowanie w projekty nieruchomościowe, w których wiele osób dokonuje niewielkich inwestycji. W zamian za to inwestorzy otrzymują udział w projektach nieruchomościowych i dzielą zyski z ich wynajmu lub odsprzedaży. Przykład: inwestowanie w projekty budowlane na platformach crowdfundingowych.

7. Inwestowanie w nieruchomości za granicą: kupno nieruchomości poza granicami kraju, w celu osiągnięcia zysku z wynajmu lub odsprzedaży. Inwestorzy muszą uwzględnić różnice w prawie, kulturze i języku, co może być utrudnieniem. Przykład: zakup nieruchomości.

8. Inwestowanie na cesjach przy rynku pierwotnym – polega na zakupie cesji umowy deweloperskiej przed jej wykonaniem. Osoba, która dokonuje takiego inwestycji staje się właścicielem mieszkania lub domu już na etapie projektowania i budowy. W momencie gdy nieruchomość zostanie oddana do użytku, nabywca cesji staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości. Przykład: Kupno cesji mieszkania w budowie od dewelopera przed jego oddaniem do użytkowania.

9. Zakup udziałów spółek deweloperskich – polega na nabyciu części udziałów w spółce, która zajmuje się działalnością deweloperską. Właściciel udziałów posiada wtedy pewien wpływ na decyzje podejmowane przez spółkę i może uzyskać korzyści finansowe w przypadku sprzedaży nieruchomości, której deweloper jest właścicielem. Przykład: zakup 30% udziałów w spółce deweloperskiej, która buduje nową inwestycję mieszkaniową.

10. Zakup gruntu rolnego podział na budowlany i sprzedaż bez budowy – polega na zakupie ziemi rolnej, a następnie dokonanie podziału tego gruntu na działki budowlane, które są następnie sprzedawane. W takiej sytuacji inwestor nie musi ponosić kosztów związanych z budową, co wiąże się z mniejszym ryzykiem finansowym. Przykład: zakup gruntu rolnego, dokonanie podziału na działki budowlane i sprzedaż bez przeprowadzania budowy.

11. Zakup nieruchomości dla własnego użytku – polega na zakupie nieruchomości z przeznaczeniem na własne potrzeby, a nie na wynajem lub odsprzedaż. Taka forma inwestycji wiąże się z zabezpieczeniem dla przyszłych pokoleń i zapewnieniem sobie miejsca do życia. Przykład: zakup domu lub mieszkania z przeznaczeniem na własne zamieszkanie.